Comcreo » Blog » Technologia » Zestawienie scentralizowanych i zdecentralizowanych finansów
Technologia

Zestawienie scentralizowanych i zdecentralizowanych finansów

autor:

Decentralizacja finansów to przyszłość, która maluje się w pozytywnych barwach. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Aby jednak DeFi mogło zaistnieć, musiały się najpierw pojawić systemy zarządzane centralnie. Trudno uciec od zestawienia wad oraz zalet tych, postrzeganych jako konkurencyjne, rozwiązań.

Czym są scentralizowane finanse (CeFi)?

Centralizacja finansów towarzyszy nam od samych początków współczesnego systemu pieniężnego. W CeFi zasobami zarządza jedna, konkretna instytucja. To ona bierze na siebie wszystkie obowiązki związane z wykonywaniem operacji w systemie finansowym. Z tym modelem mamy do czynienia na co dzień – chociażby korzystając z banku.

Takie rozwiązanie funkcjonuje jednak nie tylko w przypadku klasycznych systemów finansowych, lecz także na rynkach kryptowalut. Większość giełd operuje w ten sposób, należąc do jednego, prywatnego podmiotu. Jego struktura jest natomiast niezbyt podatna na innowacje. Instytucja, choć obraca kryptowalutami i posługuje się w tym celu blockchainem, działa w bardzo standardowy sposób.

DeFi – co to?

Na zupełnie innej zasadzie funkcjonują finanse zdecentralizowane. Eliminują one konieczność polegania na jednej instytucji, od której zależą losy naszych zasobów. Ideę DeFi zapoczątkował BitCoin, rozpalając umysły innowatorów z całego świata. Szybko pojawiło się wiele pytań o przyszłość decentralizacji. 

Jeśli da się stworzyć walutę funkcjonującą dzięki rozproszonej sieci urządzeń, to czy taki model można przełożyć na cały sektor finansowy? Teraz wiemy już, że jest to jak najbardziej możliwe. Wręcz to właśnie w DeFi upatrujemy przyszłości całego rynku finansowego.

Pomijając wszelkich pośredników, zyskujemy ogromną wolność. Platformy oparte o DeFi są otwarte dla wszystkich, wymagając wyłącznie dostępu do Internetu. Nieważne jest pochodzenie i majątek – pełna przejrzystość i anonimowość to niewątpliwe atuty systemów zdecentralizowanych.

Zastosowanie obu typów finansów

Oba przytoczone wyżej typy finansów mają swoje wady i zalety, co sprawia, że aktualnie stosowane są w nieco innych, choć często zazębiających się obszarach.

Zastosowanie CeFi:

  1. Centralne giełdy (CEX)

CeFi używane jest przez tradycyjne giełdy kryptowalut, takie jak Coinbase czy Binance. Przechowują one nasze środki na swoich wewnętrznych kontach, które nam udostępniają. W przypadku zagrożenia, gdy zabezpieczenia zawiodą, środki te mogą być zagrożone. Z drugiej strony, centralne giełdy wzbudzają duże zaufanie, a przy tym mogą oferować obsługę klienta na wysokim poziomie.

  1. Bezproblemowa wymiana walut

Wymiana klasycznych walut na kryptowaluty wymaga obecności centralnej instytucji osadzonej w globalnym systemie finansowym. Bez niej niemożliwa byłaby realizacja tradycyjnych przelewów w obrębie giełdy, a tym samym zakup kryptowalut.

  1. Wiele serwisów w jednym

Scentralizowane systemy finansowe pozwalają też na połączenie różnych platform opartych o różne blockchainy. Tak, jak łączą pieniądz fiducjarny z kryptowalutami, CeFi łączą też ze sobą różne kryptowaluty.

Zastosowanie DeFi:

  1. Łatwość innowacji

Zdecentralizowane finanse opierają się o blockchain, a ten ulega ciągłym zmianom. Chociażby Ethereum jest ciągle usprawniane i udoskonalane. W przypadku DeFi, eksperymentowanie i dodawanie nowych opcji jest zawsze na wyciągnięcie ręki.

  1. Zanik piramidy zaufania

Współpracując z instytucjami musimy im ufać – powierzamy im wszak swoje dane i nierzadko też pieniądze. Brak centralnego podmiotu eliminuje tę konieczność. Dzięki temu ufać musimy wyłącznie technologii, nie zaś ludziom odpowiedzialnym za instytucje.

  1. Eliminacja autoryzacji

Bez centralnej instytucji nie ma systemu zezwoleń i autoryzacji. Oznacza to, że możemy robić ze swoimi zasobami dokładnie to, na co mamy ochotę – bez zbędnych formalności, anonimowo i kiedy chcemy. Pozwala to także każdemu na otwieranie nowych projektów opartych o DeFi. 

DeFi vs CeFi

Choć trudno arbitralnie ocenić, który z systemów finansów jest lepszy, każdy z nich ma swoje niewątpliwe wady i zalety. To jednak w DeFi upatruje się przyszłości całego sektora. Niestety, przyszłość ta jest jeszcze odległa. By zdecentralizowane finanse osiągnęły pełnię swoich możliwości, konieczna jest transformacja całego globalnego systemu.

Tylko w ten sposób wyeliminujemy konieczność polegania na centralnych instytucjach. Aktualnie, chcąc nie chcąc, ciągle działamy z ich poziomu. Pierwsze systemy finansowe były scentralizowane i do teraz stanowią miażdżącą większość.

W tym sensie zdecentralizowane finanse są zależne od scentralizowanych. Nie możemy ich zatem rozdzielić – póki co. Odrzucając tradycyjne systemy blokujemy rozwój DeFi. Z kolei CeFi, szczególnie na rynkach kryptowalut, korzysta z technologii blockchain. Nie stawia na nią w głównym obszarze swojej działalności, ale bez decentralizacji żadne kryptowaluty nigdy by nie powstały.

Wizja świata pozbawionego centralnych finansów jest kusząca z wielu powodów. Przede wszystkim, oddaje całkowitą sprawczość w ręce konsumentów. W DeFi oni mają władzę nad swoimi środkami, na dobre i na złe. Decentralizacja oznacza też zniesienie barier i udostępnienie platformy każdemu, kto zechce z niej skorzystać.

Chcesz się dowiedzieć się więcej?Sprawdź powiązane artykuły

Chcesz sie z nami skontaktować?Użyj formularza

    Nasi klienci

    Comcreo S.A. 2021 Copyrights & Protected | by blackorb.pl