Comcreo » Blog » Technologia » Zdecentralizowane finanse przyszłością kryptowalut?
Technologia

Zdecentralizowane finanse przyszłością kryptowalut?

autor:

O zdecentralizowane finanse, czyli DeFi, oparte jest wiele systemów kryptowalutowych. Jego przydatność testują już największe banki. Przewiduje się, że to nowe rozwiązanie wyprze w przyszłości klasyczne systemy finansowe. Co sprawiło, że wielkie instytucje bankowe zmieniają swoje podejście?

DeFi – co to jest?

DeFi, czyli decentralized finance, to całkowicie niezależny od wielkich organizacji system finansowy. Z jednej strony DeFi przeciwstawiane jest klasycznym modelom finansowym, z drugiej stanowi szansę na rozwój całej branży. 

W przypadku zdecentralizowanych finansów, rolę instytucji bankowej przejmują smart kontrakty działające dzięki technologii blockchain. Eliminują one konieczność polegania na tradycyjnych rozwiązaniach, zastępując je rozproszoną siatką urządzeń. 

Urządzenia te należą bezpośrednio do użytkowników systemu finansowego, nie zaś do żadnej konkretnej organizacji. Do sieci blockchain dołączyć może każdy. DeFi wynika więc z inicjatywy oddolnej, czyli konsumenckiej. Takie podejście eliminuje wiele ograniczeń oraz mnoży potencjalne możliwości.

Usunięcie pośrednika transakcji i zastąpienie go algorytmem może wydawać się niebezpieczne. Jednak w praktyce systemy oparte o zdecentralizowane finanse są dużo mniej podatne na atak oszustów. Wynika to z ich rozproszonej natury oraz z wykorzystania najnowszych technologii kryptograficznych.

Dlaczego DeFi jest takie popularne?

Ze zdecentralizowanymi finansami mamy do czynienia od ponad dekady, kiedy na horyzoncie pojawił się Bitcoin. Właśnie on, wraz z Ethereum, to obecnie dwie największe platformy oparte o DeFi. Chociaż początkowo ideę tę wykorzystywano wyłącznie do obrotu kryptowalutami, wprowadzenie smart kontraktów poszerzyło jej możliwości na cały rynek finansowy. 

Nie pozostało to niezauważone. 75 spośród największych światowych banków już testuje DeFi. Robią to m.in. po to, żeby bardziej zautomatyzować i przyspieszyć wykonywanie operacji finansowych przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów. Zauważono, że rekonstrukcja systemów finansowych dzięki DeFi może przynieść wiele korzyści.

DeFi a znoszenie barier systemów finansowych

Klasyczne systemy finansowe są powolne i podatne na ataki hackerskie, wycieki danych oraz błędy w zabezpieczeniach. Jeżeli całość naszych zasobów finansowych zależy od jednej organizacji, jej problemy dotyczą nas bezpośrednio. Już tak proste rzeczy, jak podwyżka opłat za usługę, mogą bardzo wpłynąć na nasze doświadczenia.

Choć może to wydawać się dziwne, wiele osób nie ma aktualnie dostępu do systemów centralnych. To, co dla nas jest oczywistością – jak otwarcie konta bankowego – nie jest dla każdego tak samo łatwe. DeFi może pomóc w skutecznym usuwaniu tych barier, obniżając próg wejścia.

Zdecentralizowane finanse – najważniejsze wady

  1. Niepewność

Jedną z głównych wad DeFi jest niepewność. Wynika ona bezpośrednio z tego, że blockchainy przechodzą liczne zmiany w trakcie swojego cyklu życia. Platforma Ethereum, na której oparto większość zdecentralizowanych systemów, ciągle ewoluuje. Brak tutaj stabilności, z której znane są centralne systemy finansowe. 

  1. Skalowalność

Aby oparte o DeFi systemy mogły działać wydajnie, konieczne jest znaczne poszerzenie sieci urządzeń, które podtrzymują działanie blockchaina. Choć DeFi ma więcej potencjalnych możliwości, aktualnie Ethereum jest w stanie przeprocesować tylko ok. 13 transakcji na sekundę. Dowolny system scentralizowany przebija ten wynik kilkaset razy.

  1. Odpowiedzialność

Rozproszona sieć blockchain kładzie największą odpowiedzialność na swoich użytkowników – nie stoi za nią żadna wielka instytucja, która odpowie za ewentualne pomyłki.

Zalety DeFi

  1. Eliminacja błędów ludzkich

O wielkich kryzysach finansowych prędzej czy później usłyszy każdy. Co ciekawe, wiele z nich wywołane jest błędami ludzkimi, np. błędnym zarządzaniem instytucją finansową. Eliminując konieczność korzystania z tego typu instytucji, eliminujemy błędy ludzkie. 

  1. Brak autoryzacji

W systemach centralnych, by dokonać jakichkolwiek operacji, potrzebujemy zezwolenia. Każda z nich musi przejść autoryzację instytucji finansowej. DeFi działa natomiast bezpośrednio – zasoby użytkownika należą tylko do niego i może z nich korzystać bez specjalnego pozwolenia.

  1. Łatwość dostępu

Systemy zdecentralizowane są dostępne 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, z każdego zakątka Ziemi (o ile mamy dostęp do Internetu). Dostęp do zasobów pieniężnych nigdy nie był łatwiejszy.

Jak DeFi zapowiada się na przyszłość?

DeFi to nie tylko przyszłość kryptowalut, ale i całej finansjery.Jego liczne zalety pozwalają rozwiązać problemy kojarzone dotychczas z bankowością, a przy tym dają nadzieję na dalszy rozwój. Nowe projekty oparte o decentralizowane finanse powstają niemal każdego dnia. 

Developerzy kładą także nacisk na dostępność, umożliwiając korzystanie z technologii blockchain coraz szerszym rzeszom użytkowników. Wszystko to ma na celu całkowite zastąpienie aktualnie stosowanych rozwiązań czymś zupełnie nowym, niepodległym i oddolnym, a zatem dużo przejrzystszym i zdrowszym. Możemy być pewni, że DeFi będzie w przyszłości służyć do gromadzenia oszczędności, obsługiwać pożyczki i ubezpieczenia czy ułatwiać handel. A wszystko to globalnie i z dostępem dla każdego.

Chcesz się dowiedzieć się więcej?Sprawdź powiązane artykuły

Chcesz sie z nami skontaktować?Użyj formularza

    Nasi klienci

    Comcreo S.A. 2021 Copyrights & Protected | by blackorb.pl