Comcreo » Blog » Technologia » Tokenizacja i NFT – o co w tym chodzi?
Technologia

Tokenizacja i NFT – o co w tym chodzi?

autor: Comcreo

Tokenizacja to nowy, gorący temat związany z kryptowalutami. Choć tokeny, podobnie jak coiny, bazują na technologii blockchain, ich znaczenie i wykorzystanie są zgoła inne. Tokeny mogą pełnić w zasadzie dowolną funkcję, dzięki czemu otwierają nieskończenie wiele możliwości. Ich postępujący rozwój rozpala wyobraźnię i sprawia, że nowe tokeny powstają jak grzyby po deszczu. Tokenizować można bowiem niemal wszystko – od akcji przez start-upy po… osoby.

Czym są tokeny kryptowalut?

Najprościej rzecz ujmując, tokeny to reprezentacja wartości. Nie występują wyłącznie w blockchainach – w świecie analogowym tokenami są np. karty podarunkowe. Stanowią one odwzorowanie realnej kwoty pieniędzy, na którą opiewają. W kryptowalutach takie zastosowanie to dopiero początek.

Tokeny mogą, owszem, reprezentować konkretną kryptowalutę, nawet w stosunku 1:1, ale dużo częściej stosowane są do odwzorowywania innej wartości. A tutaj możliwości są praktycznie nieskończone – tokeny mogą m.in. reprezentować potencjał rozwojowy danego start-upu, udziały w przedsiębiorstwie albo siłę marki osobistej. Tokenizować można dosłownie wszystko, co ma wartość. Nie jest to przy tym tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać – do stworzenia i rozpoczęcia emisji własnego tokenu, np. na platformie Ethereum, wystarczy obecnie ledwie kilka minut.

Ale jakie są tak właściwie rodzaje tokenów?

Rodzaje tokenów można wyodrębnić w zależności od tego, jaki typ wartości reprezentują. Warto przy tym pamiętać, że to bardzo ogólny podział – poszczególne tokeny mogą różnić się między sobą diametralnie, podchodząc do poruszanych poniżej kwestii na swój własny, unikatowy sposób.

Pierwszym z rodzajów tokenów są tokeny udziałowe  – security tokens. Są one oferowane osobom, które chcą zainwestować w daną, już istniejącą wartość. Można o nich myśleć podobnie jak o udziałach, akcjach czy obligacjach, tylko dużo bardziej elastycznych i transparentnych. Śledząc smart kontrakty, zawsze możemy dowiedzieć się, kto ma ile tokenów udziałowych. Ich przenoszenia można ponadto dokonać natychmiastowo i przez całą dobę, co stanowi istotną przewagę nad klasycznymi aktywami. Niektóre tokeny udziałowe można też dzielić, umożliwiając inwestycję mniejszym podmiotom.

Udziałowe tokeny nie muszą wiązać się z działaniem przedsiębiorstw – swoiste udziały możemy zakupić również np. w świecie sztuki, chociażby dzieląc dane dzieło na wiele części reprezentowanych tokenami.

Kryptowaluty i crowdfunding – tokeny jako inwestycja na przyszłość

Tokeny użytkowe – utility tokens, mogą wydawać się podobne do tokenów udziałowych, z tą jednak różnicą, że nie stanowią formy inwestycji w zastane wartości, a nagrodą za wsparcie dla nowopowstających inicjatyw. Tokeny użytkowe często wydawane są w ramach swoistego podziękowania dla osób, które zechcą dołożyć swoją cegiełkę w projekcie finansowanym z crowdfundingu. Wpłacając na poczet start-upu określoną kwotę (niekoniecznie w kryptowalutach), otrzymujemy tokeny, których wartość jest ściśle powiązana z sukcesem, który osiągnie przedsięwzięcie. Tokeny użytkowe najczęściej nie stanowią udziałów, ale mogą dawać ich posiadaczom prawa i benefity w obrębie przedsięwzięcia – np. prawo głosu nad kierunkiem jego rozwoju, szerszy dostęp do jego zasobów, zniżkę na produkty itp. Stąd tez ich nazwa – tokeny użytkowe.

Trzecim rodzajem tokenów, o których ostatnio dużo się mówi, są tokeny personalne  – personal tokens. Przypominają tokeny użytkowe, z tą jednak różnicą, że nie inwestujemy za ich pomocą w nowe przedsięwzięcie, a w jedną osobę, jej markę i osobistą działalność. Dystrybuowane są również w formie ICO. Temat tokenów personalnych nadal raczkuje, co sprawia, że można z nim wiązać liczne nadzieje. Te mogą tyczyć się na przykład zastąpienia tokenami personalnymi serwisów takich jak Patronite czy Zrzutka.pl, wykorzystywania tokenów jako waluty w sklepach ich emitentów albo wymiany tokenów za możliwość obcowania z emitentem (np. celebrytą).

Jak tokeny NFT zatrzęsły światem sztuki?

Tokeny mogą mieć różne zastosowanie także dzięki swoim właściwościom. Na znaczeniu zyskują tokeny NFT – Non-fungible Tokens, czyli tokeny niewymienialne. Co to właściwie znaczy? Każdy inny token czy coin można wymieniać w proporcji 1:1, podobnie jak klasyczne waluty. Wymieniając 100zł na inne 100zł niczego nie tracimy. Token NFT jest natomiast unikatowy i niepodzielny, a ta właściwość może służyć tokenizacji dóbr, które są równie niepodzielne i unikatowe – jak dzieła sztuki.

Jest to okazja nie tylko dla artystów tworzących fizyczne dzieła sztuki, ale przede wszystkim dla tych, którzy działają w świecie cyfrowym. Monetyzacja tego typu działalności była jak dotąd bardzo trudna, więc tokeny NFT otwierają zupełnie nowy rozdział w historii sztuki. Pliki zawierające dane dzieło można powielać, kopiować i się nimi dzielić, ale z tokenami NFT nie można zrobić niczego takiego. Posiadające je osoby mogą zatem powiedzieć o sobie, że są faktycznymi właścicielami danego cyfrowego dzieła. A wartość posiadanych przez nie tokenów, podobnie jak wartość dzieł fizycznych, będzie wzrastać wraz z czasem i rosnącą renomą autora. Dzięki tokenom NFT bezpieczna i szybka inwestycja w sztukę cyfrową nigdy nie była prostsza.

Tokenizacja, czyli nieskończenie wiele możliwości

Tokenizacja otwiera przed nami zupełnie nowe możliwości, dając realne korzyści w wielu sektorach, ułatwiając inwestycje, upraszczając obrót aktywami, crowdfunding czy zarabianie na sztuce, także cyfrowej. Umożliwia większą transparentność tam, gdzie jest ona ceniona, oraz anonimizację tam, gdzie wymagają tego kwestie bezpieczeństwa.

Stojąca za tokenizacją, rozwijająca się nieprzerwanie technologia blockchain jest gwarantem ochrony obrotu tokenami. Pozwala na popuszczenie wodzy kreatywności bez obawy o ograniczenia. Możemy skupić się wyłącznie na szukaniu ich nowych zastosowań. Z pewnością jest jeszcze wiele obszarów, które mogą zyskać na obecności tokenów.

Nie wiemy, co przyniesie jutro, ale sądząc z tego, jak temat tokenizacji eksplodował w kryptowalutach, z całą pewnością mamy liczne powody, by patrzeć w przyszłość z podekscytowaniem.

Chcesz się dowiedzieć się więcej?Sprawdź powiązane artykuły

Chcesz sie z nami skontaktować?Użyj formularza

    Nasi klienci

    Comcreo S.A. 2021 Copyrights & Protected | by blackorb.pl