Comcreo » Blog » Technologia » Proces powstawania tokenów na Ethereum
Technologia

Proces powstawania tokenów na Ethereum

autor:

Tokeny to nowy trend w świecie kryptowalut. Nadal niewiele wiadomo o nich szerszej publiczności, ale już teraz stanowią istotny środek inwestycyjny. Na tym ich funkcja się nie kończy – widzimy ich zastosowanie nie tylko w sektorze wirtualnych walut, lecz także m.in. w sztuce i promocji marek osobistych. Technologia blockchain pozostaje do naszej dyspozycji i stworzenie swoich własnych tokenów nie nastręcza obecnie żadnych trudności.

W jaki sposób Ethereum umożliwia tworzenie tokenów?

Często mówi się, że nowy token – czy wręcz kryptowaluta, co jest błędnym, choć potocznym sformułowaniem – jest emitowany na platformie Ethereum. Może być to konfundujące, bo przecież Ethereum kojarzymy przede wszystkim z natywnym dla niej Etherem (ETH), czyli drugą, po Bitcoinie, najważniejszą wirtualną walutą. W jaki sposób możemy zatem użyć tej platformy do emisji nowego tokenu?

Trzeba przede wszystkim wiedzieć, że Ethereum, dzięki użyciu unikatowej technologii smart kontraktów, różni się znacząco od Bitcoina. Platforma, na której opiera się Bitcoin, została stworzona wyłącznie na jego potrzeby. Nie służy do niczego innego. Twórcy Ethereum poszli o krok dalej – wyekstrahowali ten pomysł, zamierzając przełożyć go na coś bardziej uniwersalnego. 

Wykorzystali ideę stojącą za kryptowalutami, by umożliwić jej stosowanie w szerszym zakresie. Wprawdzie emitują dzięki temu własną walutę, ale oddali wszystkim użytkownikom swojej platformy praktycznie nieskończone możliwości. Dzięki smart kontraktom możemy uruchamiać strony internetowe, weblikacje, czy, właśnie – emitować własne tokeny.

Rola smart kontraktów w emisji tokenów

Smart kontrakty znajdujące się w centrum Ethereum mogą zawierać szerokie spektrum informacji. Same transakcje prosto wyjaśnić – pieniądze trafiają ze źródła A do celu B. Smart kontrakt działa wówczas dość podobnie w każdym z przypadków, niezależnie od tego, czy transakcja dotyczy opłaty za usługi, przelewu czy nagrody za pracę wykonaną na rzecz utrzymania platformy (górnictwo). Każdy z kontraktów zapisywany jest w blockchainie Ethereum i stanowi wiecznotrwałe potwierdzenie przeprowadzonej transakcji. Na tym jednak możliwości wykorzystania tej platformy dopiero się zaczynają.

Jeżeli zechcemy uruchomić aplikację z użyciem aplikacji Ethereum, jej dane również zapisane będą w smart kontraktach (i z nich odczytywane). W związku z tym, że smart kontrakty budują blockchain Ethereum, dostępne są dla każdego urządzenia, na którym się on znajduje – w dokładnie takiej samej formie. To z tego powodu mówi się czasem o Ethereum jako o jednym gigantycznym komputerze – Ethereum Virtual Machine

Typowe zastosowanie EVM do emisji tokenu

Możliwość wypełnienia blockchain Ethereum dowolnymi danymi może służyć do emisji nowych tokenów. Dzisiaj jest to bardzo proste – istnieją generatory wymagające wyłącznie wpisania danych nowych tokenów do odpowiednich okienek i voilà! Nowy token jest gotowy do użycia. Standard tworzenia tokenów dostępny jest w formie open source, a zatem można go modyfikować zgodnie z własnymi potrzebami. Jednakże, nawet jeżeli dwa rodzaje tokenów wyglądają od strony technicznej dokładnie tak samo, ich wykorzystanie zależy już całkowicie od ich twórców.

Platformę Ethereum możemy wykorzystać np. do emisji takich tokenów, których liczba jest skończona. Określamy, że do dyspozycji mamy określoną ich liczbę, a za wydanie ich innym osobom oczekujemy płatności – np. w Etherze. Smart kontrakty zajmą się tym, by tokeny trafiły do wyłącznej dyspozycji osoby, która wpłaciła daną kwotę. Ponadto, platforma Ethereum śledzi wartość tokenu, która podatna jest na spekulacje. Jako że najczęściej tokeny wykorzystywane są w kryptowalutowym crowdfundingu, ich wartość ściśle powiązana jest z sukcesem inicjatywy, na którą zbierane są środki.

Bezpieczeństwo tokenów w Ethereum

Jeżeli zdecydujemy po czasie, że chcemy zwiększyć liczbę tokenów w obiegu, nie możemy dokonać tego poprzez modyfikację już istniejącej aplikacji – musimy wyemitować inny token. Wynika to z tego, że dane zapisane w blockchainie są niczym wyryte w kamieniu – stałe i niezmienne. Nie można w nie ingerować. Zwiększa to bezpieczeństwo wszystkich stron związanych z inwestycją w tokeny.

Każdy smart kontrakt występuje w tylu kopiach, ile jest urządzeń połączonych w platformie Ethereum. Są one rozsiane po całym świecie, a udostępnienie swojego komputera do tego celu nie nastręcza większych trudności. Zakładając, że edycja danych zawartych w jednym smart kontrakcie byłaby możliwa, dokonanie tej sztuki na jednym urządzeniu nie zachwieje Ethereum. Komputer zawierający taką modyfikację zostanie po prostu odłączony z sieci. Przestanie się synchronizować, przynajmniej dopóty, dopóki zawarty na nim blockchain nie będzie zgadzał się z tym, który obecny jest na ponad 50% pozostałych urządzeń w sieci.

Oczywiście bezpieczeństwo tokenów zależy w dużej mierze od podmiotu, który je emituje. Standard tworzenia tokenów jest dostępny dla każdego, z możliwością modyfikacji. Zwiększa to jego elastyczność, ale daje też możliwość popełniania błędów. Dlatego tak ważne jest, by inwestować tylko w tokeny emitowane przez podmioty, którym ufamy.

Chcesz się dowiedzieć się więcej?Sprawdź powiązane artykuły

Chcesz sie z nami skontaktować?Użyj formularza

    Nasi klienci

    Comcreo S.A. 2021 Copyrights & Protected | by blackorb.pl