Comcreo » Blog » Technologia » Ethereum, czyli technologia tokenów
Technologia

Ethereum, czyli technologia tokenów

autor:

Ethereum to główny rywal Bitcoina, a wartość jego natywnego tokenu – ETH – może w przyszłości znacząco przewyższyć wartość BTC. Chociaż wokół platformy Ethereum narosło kilka obaw związanych z bezpieczeństwem, jej unikatowe podejście do technologii blockchain umożliwia wykroczenie poza świat finansów. To dzięki Ethereum dokonuje się tokenizacji zasobów.

Co to jest Ethereum?

Ethereum, to, obok Bitcoina, najczęściej kojarzona z kryptowalutami nazwa. Nie odnosi się jednak do samej kryptowaluty, a do open-source’owej platformy, która wykorzystuje technologię blockchain w znacznie szerszym zakresie niż Bitcoin. Wprawdzie dzięki Ethereum funkcjonuje jego natywna waluta, czyli Ether (ETH), ale to tylko początek jego możliwości. ETH to niejako paliwo dla zdecentralizowanych projektów, których realizacja to najważniejsze zastosowanie platformy.

Blockchain znajdujący się w centrum Ethereum może być wykorzystywany do tworzenia zdecentralizowanych aplikacji. Owe aplikacje – dapps – działają bez konieczności stosowania jednego głównego serwera oraz bez żadnego odgórnego nadzoru.

Takie podejście pozwala na tworzenie zróżnicowanych projektów obejmujących m.in. takie obszary jak bezpieczeństwo, systemy głosowania czy metody płatności. Są przy tym pozbawione zewnętrznego wpływu – zdecentralizowana natura Ethereum oddziela dapps od zwierzchnictwa państwowego, banków i innych stron trzecich; są one w całości zarządzane przez ich użytkowników. To za pomocą Ethereum najczęściej przeprowadza się tokenizację.

Jak działa platforma Ethereum?

Główną innowacją, którą Ethereum wprowadziło do świata kryptowalut, są smart kontrakty. Aktualnie są one częścią każdej kryptowaluty, ale w przeciwieństwie do np. Bitcoina, Ethereum rozszerza ich koncept poza zastosowania związane z samymi walutami. Sprawia to, że zdecentralizowana natura technologii blockchain może zostać użyta w wielu innych obszarach, dając potencjalnie nieograniczone możliwości tworzenia aplikacji, które mogą w przyszłości zastąpić znane nam serwisy zarządzane przez pojedyncze podmioty.

Podobnie jak inne związane z kryptowalutami platformy, Ethereum funkcjonuje dzięki tzw. node’om, czyli zsynchronizowanym urządzeniom połączonym w sieć, dzięki którym może działać. Wykonują one wszystkie niezbędne operacje. Każdy node dodatkowo przechowuje kopię całego blockchainu Ethereum, który zawiera zapis wszystkich smart kontraktów oraz historię transakcji.

Bezpieczeństwo Ethereum

Bezpieczeństwo platformy Ethereum wynika bezpośrednio z technologii, o którą została ona oparta. Zdecentralizowana sieć stale zsynchronizowanych urządzeń przechowujących silnie zaszyfrowane dane nie pozwala na przeprowadzenie żadnego skutecznego ataku bez przejęcia większości z nich, co jest w zasadzie niemożliwe. Każdy z node’ów zawiera dokładnie takie same dane, a jeśli jeden z nich zaczyna się wyróżniać, sieć bardzo szybko go odcina.

Pewne obawy mogą budzić natomiast niektóre z zastosowań omawianej platformy. Bardzo często stosowana jest do przeprowadzania ICO – Intial Coin Offerings – czyli kryptowalutowego crowdfundingu. Wiąże się on z utworzeniem tokenów rozdawanych w ramach nagrody dla osób wspierających dany projekt. Tokeny mają wartość samą w sobie, dają inwestorom możliwość bezpośredniego wpływania na projekt oraz uzyskiwania benefitów w jego obrębie. Zakładając oczywiście, że zostanie on zrealizowany.

Jako że inwestorzy mogą w ramach ICO przekazać swoje pieniądze na poczet jeszcze nieistniejącej inicjatywy, tworzy to pewną przestrzeń dla oszustów. Historia zna pewne przypadki projektów, które nigdy nie miały zostać zrealizowane, a których pomysłodawcy znikali z przekazanymi im środkami. Regulacje prawne na tym polu nadal raczkują, a ciągłe zmiany i nowe zastosowania Ethereum sprawiają, że legislatywa nie jest w stanie za nimi nadążyć.

Przyszłość ETH

Unikatowe podejście Ethereum do oferowanych przez technologię blockchain możliwości może zaowocować licznymi zmianami w cyfrowym świecie. Dzięki platformie utworzono już chociażby zamiennik dla Twittera czy parę serwisów pozwalających na wysyłkę e-maili. Oczywiście projekty te należy traktować nadal w ramach eksperymentów – działają dość wolno, co jest jedną z wad Ethereum, ale udowadniają, że dzięki wykorzystaniu platformy da się stworzyć nawet serwisy społecznościowe. Bez centralnego zarządzania, nie będą podatne na wycieki danych – żaden podmiot nie będzie ich posiadał i nimi dysponował, jak ma to miejsce obecnie.

Ostatni spadek wyceny Bitcoina nie odbił się tak mocno na Etherze, którego siła tkwi nie w samej walucie, ale też stojącej za nią platformy. Spekuluje się, że na pewnym etapie ETH przegoni BTC głównie przez sam fakt wykorzystywania innowacyjnej technologii blockchain w szerszym aspekcie. Nie bez znaczenia jest także to, że coraz więcej wiarygodnych podmiotów dokonuje tokenizacji swoich już istniejących zasobów, przyciągając inwestorów i finansując w ten sposób własną działalność. 

Tokenizacji coraz częściej poddawane są cyfrowe dzieła sztuki czy marki osobiste, a im więcej udanych projektów zrealizowanych dzięki Ethereum, tym wyższa wartość Etheru. Przewidywania mówią, że ETH w przyszłości będzie główną, dużo stabilniejszą od Bitcoina kryptowalutę.

Chcesz się dowiedzieć się więcej?Sprawdź powiązane artykuły

Chcesz sie z nami skontaktować?Użyj formularza

    Nasi klienci

    Comcreo S.A. 2021 Copyrights & Protected | by blackorb.pl